Opowieść o Żydach Polskich, niecodzienna lekcja w SP88

23 października, włączając się w projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, klasa VI a z Naszej Szkoły Podstawowej nr 88 im. Stefana Żeromskiego w Krakowie uczestniczyła w specjalnie przygotowanej dla szkół podstawowych w całej Polsce lekcji "na żywo" pt. "Opowieść o Żydach Polskich".

O godz. 9.00, za pośrednictwem internetu m.in. na www.polin.pl/lekcjanazywo, rozpoczęła się lekcja, podczas której uczniów "oprowadzali" po Muzeum aktorzy, bracia Tkacz. Młodzi przewodnicy rozpoczynając od legendy o tajemniczym lesie związanej z przybyciem Żydów do Polski zaznajomili uczniów z wybranymi elementami kultury i tradycji Żydów mieszkających na ziemiach polskich od XII wieku.

Lekcja podzielona była na kilka części - tematów. I tak zwiedzając "wirtualnie" wnętrze Synagogi uczniowie mogli dowiedzieć się co oznaczają symboliczne malowidła na ścianach, gdzie przechowywana jest Tora w świątyni, a także co to jest bima, jad czy an ha Kedesz. Dowiedzieli się również, jak Żydzi liczą czas i że obecnie wg kalendarza żydowskiego żyjemy w 5575 roku. W drugiej części p. Monika Krajewska, artystka żydowskiego pochodzenia opowiedziała o dawnym i współczesnym ubiorach Żydów, jak również o przedmiotach, które obowiązkowo powinny znajdować się w tradycyjnym domu żydowskim m.in. mezuza, mizrach oraz jak w rodzinach żydowskich obchodzone są niektóre święta żydowskie szabat, Hanuka czy Pesah. W trzeciej części p. Krystyna (Hena - jej żydowskie imię) Budnicka podzieliła się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa w przedwojennej Warszawie i opowiedziała o swojej rodzinie, tradycjach, zabawach dziecięcych na podwórku oraz szkolnych czasach. Niestety jej wspomnienia kończą się smutno, bo wybuchem II wojny światowej, gdy miała 7 lat i w której straciła całą najbliższą rodzinę… Na koniec uczniowie mogli dowiedzieć się o ciekawych wystawach i warsztatach dla szkół podstawowych organizowanych przez Muzeum Historii Żydów, które przybliżają historie i kulturę Żydów w Polsce.

Przygotowując się wcześniej do tej "wirtualnej" lekcji, klasa VI a, brała udział w zajęciach na historii w oparciu o materiały i scenariusze opracowane specjalnie w tym celu przez Muzeum pt. "Polska - dom Żydów od 1000 lat". Poznali fakty o początkach narodu żydowskiego i jego dziejów od momentu osiedlenia się na ziemiach polskich, wybrane pojęcia związane z kulturą żydowską np. Tora, Talmud, judaizm, rabin, kirkut, menora itp. A przede wszystkim korzystając z różnych publikacji i źródeł internetowych poszukiwali wiadomości na temat "Historia i miejsca żydowskie oraz miejsca pamięci o Żydach w rodzinnej miejscowości", a następnie korzystali z nich uzupełniając kartę pracy "Żydzi to moi sąsiedzi i dziedzictwo mojego miejsca".

Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o historii i kulturze oraz wierzeniach Żydów w Polsce, a przede wszystkim przełamać wiele stereotypów dotyczących wizerunku "żydowskiego".

Opinie uczniów: Justyna Stoch - "Żywa lekcja historii była bardzo ciekawa. Zdobyłam informację o których nie miałam pojęcia. Dowiedziałam się wiele o kulturze żydowskiej. Lekcja pokazała mi, że Żydzi to naród mający bogatą kulturę, którą warto poznawać. Chciałabym aby takie lekcje odbywały się częściej" Jakub Marzec - "Lekcję o Żydach polskich oceniam jako bardzo dobrą. Dowiedziałem się jak żyli Żydzi. Zrozumiałem, że naród żydowski nie jest gorszy od innych. Stereotyp żydowski na tej lekcji został całkowicie przełamany" Jakub P. Latała - "Lekcja na żywo o kulturze żydowskiej była fajna. Uważam, że Żydzi mają fajną kulturę. Często o Żydach mówi się niedobrze a przecież są tacy sami jak każdy inny naród. Chciałbym żeby takie lekcje odbywały się częściej" Daria Widło - "Lekcja mi się podobała i chciałabym ją powtórzyć. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o Żydach. Lekcja pokazała, że kultura i historia żydowska jest bardzo bogata"

Galeria.

Andrzej Krzyżok